Biznes muzyczny, PRAWO, PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Katy Perry odwołuje się od wyroku w sprawie o naruszenie praw autorskich w utworze „Dark Horse”

Katy Perry, Capitol Records i współtwórcy przeboju z 2013 roku Dark Horse złożyli apelację od wyroku w sprawie naruszenia praw autorskich wydanego w odniesieniu do piosenki na początku tego roku, nazywając tę decyzję „poważną pomyłką sądowniczą”.

Pod koniec lipca, jury w Los Angeles zdecydowało, że Dark Horse naruszył prawa autorskie do piosenki Christian Rap z 2008 roku Joyful Noise by Flame (alias Marcus Gray) i 1 sierpnia oskarżonym nakazano zapłacić łącznie 2,8 miliona dolarów.

Katy Perry nakazano zapłacić $550,000, Capitol Records prawie $1,3 miliona, a New York Times doniósł, że współtwórcy Dark Horse winni są uiścić kwoty: Max Martin $253,000; Dr. Luke $61,000 osobiście, podczas gdy jego firma, Kasz Money Inc. $189,000.

Katy Perry, Capitol Records i wsp. zwrócili się o uchylenie wyroku lub o przeprowadzenie nowego procesu z uwagi na „prawomocne wyroki ławy przysięgłych” w podobnych sprawach, dodając, że wyroki te „są powszechnie uznawane w przemyśle muzycznym – i poza nim – za poważne pomyłki sądowe”.

Jak donosi Variety, apelacja pozwanych, złożona do sądu 9 października, zawiera ponadto stwierdzenie, że

„błędne wyroki w tej sprawie i ustanowiony w ten sposób precedens wyrządzają poważną szkodę twórcom muzycznym i całej branży muzycznej”.

W odwołaniu podnosi się, że liczba wyświetleń uzyskanych przez ‚Joyful Noise’ „nie może stanowić powszechnego rozpowszechnienia” a tych „kilka milionów poglądów” utworu to „niekwestionowana ‚kropla w morzu’ biorąc pod uwagę statystyki dnia dzisiejszego”.

Żaden rozsądny „poszukiwacz faktów” nie mógł stwierdzić, że ‘Joyful Noise’ był tak dobrze znany, że można było wywnioskować, że pozwani słyszeli go, szczególnie w tej cyfrowej erze przeciążenia treści, z miliardami filmów i piosenek dostępnych dla użytkowników z trylionami strumieni”, stwierdzono w aktach.

Kilka milionów odsłon ‘Joyful Noise’ w Internecie prezentowane przez Powodów, w okresie pięciu lat, równa się niekwestionowanej „kropli w morzu” biorąc pod uwagę współczesne statystyki – i nie może stanowić powszechnego rozpowszechniania”.

musicbusinessworldwide.com
#szanujetokupuje