Biznes muzyczny, PRZEMYSŁ MUZYCZNY, STREAMING

Wydawca Eminema pozwał Spotify (a Eminem nic o tym nie wiedział)

Wydawca Eminema Eight Mile Style pozwał Spotify za rzekome naruszenie praw autorskich setek piosenek rapera, które były transmitowane miliardy razy w serwisie.

Według The Hollywood Reporter, który jako pierwszy poinformował o sprawie 21 sierpnia, pozew zarzuca, że serwisowi strumieniowego przesyłania muzyki brakuje licencji na prawie 250 piosenek, w tym hitów takich jak Lose Yourself.

Żeby tego było mało, Eminem podobno nic nie wiedział o procesie sądowym, o czym świadczyć mają słowa jego publicysty – Dennisa Dennehy’ego, który, w wywiadzie dla The Verge, powiedział, że byli „tak samo zaskoczeni, jak każdy inny tą wiadomością”.

Eight Mile Style w skardze stwierdza: „Spotify nie rozliczył się z Eight Mile ani nie zapłacił Eight Mile za te strumienie, a zamiast tego przekazał jakieś przypadkowe płatności, które mogą stanowić tylko ułamek tych strumieni.

Wydawca twierdzi również, że Spotify skategoryzowało utwory, w tym przebój Lose Yourself, napisany dla filmu „Ósma mila”, pod etykietą „Copyright Control”, używanego dla utworów, w których właściciel praw nie jest znany.

Pozew oskarża również Spotify o nieprzestrzeganie sekcji ustawy o modernizacji muzyki, która została przyjęta w październiku 2018 roku.

Według The Hollywood Reporter, osobą reprezentującą Eight Mile Style jest prawnik Richard Busch, który nie tylko reprezentował rodzinę Marvina Gaye’a w słynnej sprawie o prawa autorskie Blurred Lines, ale także zajmował się sporem przeciwko Universal Music Group dziesięć lat temu, w którym uczestniczyła firma, która wcześniej wyprodukowała pracę Eminem.

Ustawowe odszkodowanie dochodzone przez Eight Mile Style wynosi 150.000 dolarów za każdą z 243 piosenek, czyli łącznie 36,45 miliona dolarów.

musicbusinessworldwide.com
#szanujetokupuje