News, PRAWO, Uncategorized

„Shallow” Lady Gagi to plagiat?

Steve Ronsen oskarżył Lady Gagę o plagiat. Artysta uważa, że „Shallow” to kopia jego piosenki „Almost” z 2012 roku. Do sądu wpłynął już pozew, w którym Ronsen i jego prawnik domagają się milionowego odszkodowania.

Lady Gaga broni się po tym, jak muzyk wysunął zarzuty, że jej nagrodzona Oscarem piosenka „Shallow” skopiowała jego własne dzieło sprzed siedmiu lat. W oświadczeniu, prawnik Gagi stanowczo zaprzeczył oskarżeniu.

„Pan Ronsen i jego prawnik chcą dostać tak zwane łatwe pieniądze od artystki z sukcesami. To haniebne i złe. (…) Jeśli pan Shirian będzie kontynuował tę sprawę, Lady Gaga stanie do walki i zwycięży”.

Oficjalne oświadczenie wydał również Steve Ronsen:

„Starając się polubownie rozwiązać tę sprawę, kilka miesięcy temu, moje biuro dostarczyło zespołowi prawnemu Lady Gagi, na ich prośbę, oficjalny raport znanego i szanowanego muzykologa i profesora, który potwierdził, że istnieją znaczne podobieństwa tempa, melodii, rytmu i harmonii między dwoma omawianymi utworami. Zespół Lady Gagi nie dostarczył jeszcze do mojego biura raportu przeciwnego muzykologa, o który wielokrotnie prosiliśmy”.

Twórcami muzyki i tekstu do „Shallow” są Lady Gaga, Andrew Wyatt, Anthony Rossomando oraz Mark Ronson. Produkcją singla zajęli się Gaga i Benjamin Rice. Utwór miał swoją premierę 27 września 2018 roku. Singiel zdobył wiele nagród, w tym Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę. W grudniu został certyfikowany platynowo przez Recording Industry Association of America.

Poniżej oba utwory.