Biznes muzyczny, PRAWO, PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Po powództwie prawnym ze strony RIAA w sprawie Horizon, Picosong kończy działalność

Picosong.com, popularny serwis muzyczny, zostanie na stałe zamknięty w październiku.

picosongalert

Założyciele Picosong potwierdzili to w oświadczeniu, twierdząc, że dzisiejsi fani i artyści mają lepsze opcje hostingu muzyki do wyboru. Wydaje się jednak, że ruch ten był odpowiedzią na trwający spór prawny z Recording Industry Association of America (RIAA).

Według wstępnych raportów, podstawą sporu prawnego pomiędzy RIAA-Picosong jest niewydany utwór Kanye West, który został ujawniony i wysłany do Picosong bez zgody Westa. Ten utwór, „The Storm”, uważany jest za część nadchodzącego albumu Westa, Yandhi, ale nie jest jasne, czy będzie on nadal włączony teraz, gdy krąży w sieci.

RIAA próbowała poznać tożsamość właściciela Picosong, ale do tej pory im się to nie udało.

Picosong nie ma środków, by walczyć z prawnymi zagrożeniami ze strony RIAA, a zamieszczanie treści chronionych prawami autorskimi, które należą do innych, jest problemem na wszystkich dzisiejszych wiodących stronach internetowych, na których użytkownicy przesyłają dane. Ogólnie przyjmuje się, że profesjonaliści z branży muzycznej dadzą tym firmom czas, o ile te dołożą wszelkich starań, aby usunąć treści przesłane bez zezwolenia, zgodnie z postanowieniami DMCA (lub międzynarodowego wariantu).

Oczywiście, istnieje duże rozróżnienie pomiędzy treścią już wydaną i tą przed wydaniem, przy czym ta ostatnia jest bardziej szkodliwa.

Należy również podkreślić, że reakcja RIAA skierowana przeciw Picosong nie jest rozwiązaniem kompleksowym. Wręcz przeciwnie, gdyby Picosong nie został początkowo wykorzystany do zamieszczenia tam utworu z przecieku, to zamiast tego prawdopodobnie wykorzystano by YouTube, Twitter, Dailymotion lub jakąś inną stronę internetową. A gdy zawartość na żądanie jest „na zewnątrz”, po prostu nie da się zatrzymać jej rozprzestrzeniania.

Prawdziwym rozwiązaniem jest zapobieganie wyciekom z utworów w pierwszej kolejności. Pomimo zatrzymania działalności Picosong, profesjonaliści z RIAA, współpracownicy Westa i kadra kierownicza zatrudniona w jego wytwórni płytowej prawdopodobnie niestrudzenie pracują nad ustaleniem, kto dopuścił do przecieku utwór – i jak można zapobiec takim wyciekom w przyszłości.

digitalmusicnews.com
#szanujetokupuje