Biznes muzyczny, PRAWO, PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Katty Perry, Capitol Records wraz z resztą twórców muszą zapłacić łącznie 2,8 miliona dolarów odszkodowania za naruszenie praw autorskich

Czy utwór Katy Perry’s 2013 przeboju Dark Horse brzmi na tyle podobnie do utworu Christian Rap z 2008 roku, że można go uznać za naruszenie praw autorskich?

Jury w Los Angeles zdecydowało na początku tego tygodnia, że tak, to prawda. W rezultacie, Perry, jej wytwórnia Capitol Records i inni współtwórcy utworu (w tym autor tekstów/producenci Max Martin i Dr. Luke) muszą zapłacić twórcy Joyful Noise, raperowi Flame (alias Marcus Gray) siedmiocyfrowe odszkodowanie – równowartość 22,5% dotychczasowych zysków Dark Horse’a.

Perry i Capitol czekali trzy dni – do 1 sierpnia – aby dowiedzieć się, ile mają zapłacić – już wiedzą: Katy Perry musi zapłacić $550,000, podczas gdy Capitol prawie 1,3 miliona dolarów.

Według New York Timesa, pięciu współpracowników Perry stojących za piosenką również otrzymało nakaz zapłaty, w tym Max Martin, który jest winien $253,000 i Dr. Luke, który jest winien $61,000 osobiście, podczas gdy jego firma, Kasz Money Inc., jest winna $189,000.

Łączne saldo należne Marcusowi Grayowi i jego współtwórcom za Flame? 2,78 miliona dolarów.

Michael A. Kahn, prawnik Graya, powiedział w oświadczeniu: „Nasi klienci złożyli ten pozew pięć lat temu, domagając się sprawiedliwości i sprawiedliwego odszkodowania za nieautoryzowane przejęcie ich cennego dzieła. To była długa i żmudna droga do dziś, ale są całkiem zadowoleni, że otrzymali sprawiedliwość, której szukali”.

Prawnicy Gray’a domagali się prawie 20 milionów dolarów odszkodowania, podczas gdy prawnicy po przeciwnej stronie pozwu twierdzili, że 360.000 dolarów to prawidłowa kwota.

Pomiędzy tymi punktami, rachunek za szkody w wysokości 2,78 miliona dolarów znajduje się w tym samym miejscu, co kwota wypłacona w związku z inną słynną sprawą dotyczącą plagiatu – sprawą Marvin Gaye Estate vs. Pharrell Williams i Robin Thicke.

Wynikiem tej sprawy była wypłata odszkodowania w wysokości 5 milionów dolarów na rzecz Gaye Estate, po tym jak jury ustaliło, że Williams i Thicke’s Blurred Lines naruszyli prawa Gaye’s Got To Give It Up.

Poniższy film na YouTube, którego gospodarzem jest muzyk Rick Beato, to pouczające ujęcie sprawy Joyful Noise vs. Dark Horse.

Beato przełamuje muzyczne podobieństwa między dokuczliwymi riffami, które pojawiają się w każdej z piosenek – jednak konkluduje, że melodycznie i lirycznie, niewiele można uznać za podobne w tych dwóch kompozycjach.

Niestety, komentarz pod teledyskiem Beato na YouTube może okazać się najbardziej bystry, jeśli chodzi o to, jak sprawa Dark Horse może teraz wywołać dalsze, sporne oskarżenia o plagiat w przemyśle muzycznym.

„Każdy autor utworu, w którym użyto cowbell będzie pozwany przez zespół Blue Öyster Cult. Blue Öyster Cult będzie pozwany przez krowę”.

musicbusinessworldwide.com
#szanujetokupuje

1 myśl w temacie “Katty Perry, Capitol Records wraz z resztą twórców muszą zapłacić łącznie 2,8 miliona dolarów odszkodowania za naruszenie praw autorskich”

Możliwość komentowania jest wyłączona.