Biznes muzyczny, PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Właściciel TikTok Bytedance kupuje firmę AI Music – JUKEDECK

Czego może chcieć globalna platforma cyfrowa z muzyką generowaną przez sztuczną inteligencję?

Pytanie to pojawia się na ustach branży muzycznej od czasu, gdy Spotify zatrudnił latem 2017 roku jednego z czołowych światowych ekspertów w tej dziedzinie, Francois Pachet.

Rozmowa na ten temat została ponownie podniesiona w marcu tego roku, kiedy Warner Music Group podpisała umowę dystrybucyjną z aplikacją dźwiękową redukującą stres, Endel – która, jak twierdzono, była pierwszym w historii algorytmem podpisującym umowę z dużą wytwórnią.

Przygotujcie się na to, że wszystko nabierze jeszcze większego tempa.

Platforma User-video TikTok staje się bardzo dobrze znana w przemyśle muzycznym, pomagając wybić się artystom i utworom takim jak Old Town Road Lil Nas X.

Jego „rodzic” Bytedance, który jest mocno kreowany na rywala Spotify w usługach streamingowych, ogłosił w zeszłym miesiącu, że teraz osiąga ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie za pośrednictwem TikTok i innych usług na całym świecie.

TikTok osiągnął w lutym na miliard pobrań aplikacji na całym świecie, według globalnego monitora rynku Sensor Tower, z prawie 100 mln w USA i 250 mln w Indiach.

23 lipca dowiedzieliśmy się, że Bytedance nabył Jukedeck, brytyjski startup AI Music, który do tej pory zebrał 2,5 miliona dolarów od inwestorów takich jak Cambridge Innovation Capital, plus Parkwalk Advisors, Backed VC i Playfair Capital.

Zgadnij w czym specjalizuje się Jukedeck? Tworzeniem darmowej muzyki dla generowanych przez użytkowników filmów wideo online.

Wiadomość, po raz pierwszy opisana przez Music Ally, została zdradzona przez fakt, że wielu członków wyższej kadry zarządzającej JukeDeck zmieniło dane o pracodawcy w LinkedIn.

Należą do nich założyciel i dyrektor generalny Jukedecka, Ed Newton-Rex, który od kwietnia 2019 roku pracuje dla firmy macierzystej TikTok, Bytedance, jako dyrektor jej Laboratorium Sztucznej Inteligencji.

Gdzie indziej, David Trevelyan i Pierre Chanquion – wcześniejsi starsi inżynierowie oprogramowania w Jukedeck – są teraz starszymi inżynierami oprogramowania w laboratorium AI w Bytedance, itd.

Zrzut ekranu 2019-07-25 o 08.02.37.png

Strona internetowa Jukedecka jest teraz niedostępna, poza stroną główną (na zdjęciu) wyświetlającą komunikat: „Nie możemy jeszcze powiedzieć więcej, ale z niecierpliwością czekamy na kontynuację rozwoju kreatywności przy użyciu muzycznej AI!

źródło: musicbusinessworldwide.com
tł. Beata Ejzenhart