Biznes muzyczny, PRZEMYSŁ MUZYCZNY, STREAMING, Uncategorized

Spotify ‚Lite’ Oficjalnie rozwija się w 36 krajach – potencjalne przesunięcie globalnego wyścigu strumieniowego

Zeszłego lata, w celu pokonania konkurencji na rynkach wschodzących, Spotify po cichu odsłonił alternatywną wersję swojej aplikacji.

Dubbed Spotify Lite, firma po raz pierwszy przetestowała 15 MB aplikacji w Brazylii.

Wizualnie obie aplikacje wyglądają podobnie. Jednak pod maską, firma dokonała kilku kluczowych zmian.

Stwierdzając, że odchudzona aplikacja „oszczędza dane, baterie i pamięć masową”, Lite najpierw pozwala użytkownikom na ustawienie miesięcznego mobilnego limitu danych. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy 250 MB, 500 MB, 750 MB, 1 GB, 2 GB i 3 GB. Pamiętaj, że prawie każdy rynek wschodzący ma ograniczony plan z limitem danych.

Aby oszczędzać energię baterii, Lite usuwa również popularną opcję Spotify Connect. Funkcja ta pozwala słuchaczom na przesyłanie strumieniowo swoich ulubionych ścieżek na bezprzewodowych urządzeniach audio. W aplikacji brakuje również opcji strumieniowego przesyłania muzyki o ekstremalnej jakości dźwięku.

Ponadto funkcja wyszukiwania zawiera tylko linki do albumów i list odtwarzania.

Teraz firma rozwinęła swoją aplikację Lite na całym świecie.

36 i liczenie

Według nowego raportu, YouTube Music i Spotify pojawiły się jako najczęściej słuchane aplikacje do strumieniowego przesyłania muzyki w Indiach.

BofA Merrill Lynch i SimilarWeb stwierdzili, że lokalne aplikacje muzyczne – Jio Saavn, Wynk i lider rynku Gaana – odnotowały spadek wykorzystania. Ze względu na słabe doświadczenia użytkowników w aplikacjach konkurencji, ludzie używali muzyki z YouTube średnio przez 10 minut i 8 sekund dziennie. Spotify zbliżył się do siebie o 10 minut i 4 sekundy. Z kolei Gaana miała najniższy średni dzienny czas spędzony przez użytkowników – 5 minut i 48 sekund. Wynk Music – 6 minut i 2 sekundy. Użytkownicy spędzili 9 minut i 23 sekundy na JioSaavn.

Aby wykorzystać ten zysk, Spotify oficjalnie wprowadził Lite do 36 krajów na całym świecie.

W wpisie na blogu, firma wyjaśniła:

„Ze Spotify Lite, możesz łatwo kontrolować swoje dane i przechowywanie. Jest to tylko 10 MB, więc można go szybko zainstalować i załadować, a jednocześnie oferuje on te same wspaniałe wrażenia słuchowe, które pozwalają odkrywać, odtwarzać i cieszyć się milionami utworów. Aplikacja posiada również możliwość ustawienia limitu danych i otrzymania powiadomienia, gdy go przekroczysz. W ten sposób będziesz mógł skupić się na znalezieniu kolejnego ulubionego utworu – nie martwiąc się o dane”.

Aplikacja pozwala również użytkownikom szybko wyczyścić pamięć podręczną w Lite. Uwalnia to bardzo potrzebną przestrzeń na smartfonach klasy ekonomicznej.

Obecnie obsługiwane są następujące kraje: Brazylia, Kanada, Meksyk, Argentyna, Peru, Chile, Kolumbia, Boliwia, Kostaryka, Republika Dominikańska, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Urugwaj, Arabia Saudyjska, Egipt, Algieria, Liban, Maroko, Tunezja, Oman, Jordania, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar, RPA, Indonezja, Filipiny, Wietnam, Malezja i Indie.

Spotify Lite pozostaje dostępny tylko na smartfonach i tabletach z systemem Android. Nie ma jeszcze słowa na temat planowania wersji na iOS.

źródło: digitalmusicnews.com
image: Spotify
tł. Beata Ejzenhart