Biznes muzyczny, PIRACTWO, PRAWO, PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Pomimo poważnych wyzwań prawnych, główne wytwórnie wydały nakazy DMCA przeciwko 14 stronom internetowym umożliwiającym piractwo

W ramach prześladowania stream-ripperów YouTube’a, RIAA skoncentrowała się na wielu nowych stronach internetowych.

Po pierwsze, po otrzymaniu tylko jednego wezwania do sądu okręgowego dla dystryktu Columbia w Stanach Zjednoczonych, główna organizacja handlowa zajmująca się etykietami zamknęła YouTubNow kilka tygodni temu. Strumieniotwórca od dawna przechwalał się swoją „potężną usługą”, która pozwalała użytkownikom na szybkie, łatwe i absolutnie bezpłatne znalezienie i pobranie ulubionych filmów wideo oraz utworów muzycznych z YouTube.

Ten ruch przyniósł wielkie zwycięstwo australijskiemu przemysłowi muzycznemu.

Justice Parram, sędzia sądu federalnego w tym kraju, wydał szerokie orzeczenie. We współpracy z Sony, Warner i Universal Music wraz z Australasian Performing Rights Association (APRA) i Music Rights Australia (MRA), Parram umożliwił branży żądanie, aby Telstra, Foxtel, Optus, TPG i Vodafone – czyli wszyscy główni dostawcy usług internetowych w kraju – „podjęli rozsądne kroki” w celu uniemożliwienia dostępu do wielu stream-ripperów w siedmiu domenach.

Następnie, RIAA próbowała szybko zamknąć jeden z największych na świecie stream-ripperów YouTube – Y2Mate. Ale to okazało się to problematyczne.

Uzyskując kolejne wezwanie sądowe w sądzie federalnym w Dystrykcie Columbia, amerykańska organizacja muzyczna wysłała list z ostrzeżeniem zarówno do Cloudflare, jak i NameCheap, akredytowanego rejestratora domen. List ten wymuszał podanie „nazwiska, adresu fizycznego, adresu IP, numeru telefonu, adresu e-mail, informacji o płatnościach, aktualizacji konta i historii konta” właściciela Y2Mate.

Y2Mate, 570-najczęściej odwiedzana strona internetowa na świecie, co miesiąc otrzymuje prawie 64 miliony unikalnych odwiedzin, głównie z USA, Brazylii, Meksyku, Indii i Hiszpanii. Jednak, w przeciwieństwie do YouTubNow, właściciel stream-ripper’a – znany tylko jako ‚Muvi’ – od dawna przygotowuje się do ciągnącej się walki z RIAA. Nie chcąc się wycofać, Muvi zauważył, że Y2Mate istnieje tylko po to, aby „stworzyć kopię treści do pobrania online do prywatnego użytku użytkownika („fair use”)”.

Na stronie z prawami autorskimi stream-rippera można przeczytać:
„Muvi nie przyznaje żadnych praw do treści, ponieważ działa jedynie jako dostawca usług technicznych”

Opór Y2mate’a jest następstwem poważnego zwycięstwa stream-ripperów FLVTO.biz i 2conv.com, działających poza Rosją. W szokującym rozwoju wypadków, RIAA została szybko pokonana przez Tofiga Kurbanova, który nadzoruje oba zakłady. Kurbanow nie pojawił się w sądzie federalnym w Wirginii, miejscu wybranym przez RIAA, ale zatrudnił doświadczony zespół prawników, który szybko załatwił sprawę na gruncie jurysdykcji.

RIAA odwołała się od tego orzeczenia, choć grupa handlowa stoi teraz przed poważnymi wyzwaniami prawnymi, które wykraczają poza proste kwestie jurysdykcyjne.

Pomimo tych problemów, RIAA uzyskała dwa nowe wezwania do sądu rejonowego (DMCA) przeciwko Cloudflare i NameCheap.
Być może agresywny, groźny atak prawny będzie nadal działać na mniejszych graczy. W związku z tym, organizacja muzyczna zażądała prywatnych informacji z następujących stron internetowych:

• 10-konwersja
• Amoyshare
• Anything2MP3
• iMP3Juice
• BigConverter
• YouTubeMP4
• QDownloader
• GenYouTube
• BreakTV
• MP3XD
• DL-YouTube-MP3
• ConvertBox
• DownloadersIO
• Hexupload

Jak wyjaśniono wcześniej, na mocy nowych wezwań do sądu, Cloudflare i NameCheap muszą podać między innymi dane osobowe takie jak, nazwiska, adresy, adresy IP, numery telefonów i adresy e-mail właścicieli każdej strony internetowej.

źródło: digitalmusicnews.com
tł. Beata Ejzenhart