Biznes muzyczny, PRZEMYSŁ MUZYCZNY, ROYALTIES

Songtrus uderza w globalne partnerstwo z irlandzką organizacją praw autorskich – IMRO

Downtown Music Holdings – właściciel Songtrust oraz Irish Music Rights Organisation (IMRO) nawiązały globalne partnerstwo.

Umowa ta umożliwi twórcom piosenek z całego świata korzystanie z platformy wydawniczej Songtrust opartej na chmurze w celu bezpośredniego związania się z IMRO bez dodatkowych kosztów na pobieranie honorariów autorskich z tytułu publicznych wykonań ich utworów.

IMRO nie stosuje żadnych opłat administracyjnych w odniesieniu do honorariów autorskich uzyskiwanych przez członków IMRO z tytułu międzynarodowych wykonań ich utworów.

Opłaty licencyjne są obliczane w euro, a wszelkie międzynarodowe opłaty licencyjne pobierane w euro na terytoriach strefy euro nie podlegają żadnym prowizjom za przeliczanie walut.

Klienci Songtrust, którzy nie są obecnie związani z organizacją Performing Rights Society (PRO) lub Collective Management Organization (CMO), mogą korzystać z platformy Songtrust bezpośrednio z IMRO, niezależnie od tego, gdzie mieszkają jako obywatele innych krajów.

Wystarczy, że twórcy piosenek wypełnią formularz online i umowę członkowską IMRO w ramach procesu aplikacyjnego Songtrust i udostępnią sprawdzalny identyfikator za zdjęciem.

Songtrust oferuje obecnie bezpośrednią przynależność do ASCAP, BMI dla pisarzy amerykańskich oraz SOCAN dla pisarzy kanadyjskich i nieamerykańskich.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z IMRO, która pomoże uczynić branżę wydawniczą bardziej przystępną”, powiedział Dewayne Ector, Head of Society Relations, Songtrust.

„W branży bardziej globalnej niż kiedykolwiek wcześniej, zapewnienie usprawnionego, uproszczonego i przejrzystego podejścia do pobierania honorariów autorskich na całym świecie jest niezbędne dla zagwarantowania, żeby wszyscy twórcy byli w stanie robić to, co robią najlepiej”.

Victor Finn, Dyrektor Generalny IMRO, dodał: „W IMRO, opieramy się na danych i w pełni cyfrowo, nasze wysiłki zawsze koncentrowały się na innowacjach w celu zwiększenia wydajności naszych członków, filii i partnerów. Dzięki globalnie zaawansowanym systemom nasze usługi są wydajne, skuteczne i bezpieczne. Z przyjemnością ogłaszamy to nowe globalne partnerstwo z Songtrust, które usprawni zbieranie opłat licencyjnych dla twórców piosenek na całym świecie, dodając ich do naszej szybko rosnącej międzynarodowej bazy członkowskiej.

źródło: musicbusinessworldwide.com
tł. Beata Ejzenhart