PRZEMYSŁ MUZYCZNY, SOCIAL MEDIA

Snapchat w trakcie rozmów z wytwórniami w celu rozszerzenia sposobów wykorzystywania muzyki w postach

Snapchat jest wyraźnie czuje presję ze strony konkurentów, takich jak Facebook-owy Instagram i ByteDance-owy TikTok.

Platforma mediów społecznościowych jest podobno w trakcie rozmów z Universal Music Group, Sony Music i Warner Music Group, aby zabezpieczyć prawa pozwalające użytkownikom na dodawanie muzyki firm do swoich stanowisk.

Według raportu w Wall Street Journal opublikowanego 24 maja, powołującego się na ludzi zaznajomionych z tą sprawą, Snap Inc. „jest w trakcie rozmów z głównymi wytwórniami płytowymi w celu rozszerzenia sposobów, w jakie użytkownicy mogą włączać muzykę do postów na swoim flagowym Snapchat app”.

WSJ mówi, że jego źródła sugerują, że negocjacje „zintensyfikowały się w ostatnich tygodniach” i mogą nawet nie doprowadzić do podpisania jakichkolwiek umów.

Gdyby licencje zostały uzyskane przez Snapa, oznaczałoby to, że firma mogłaby zintegrować możliwości muzyczne z jej flagowymi komunikatami „znikającymi”.

Transakcje nie pozwoliłyby firmie jednak na stworzenie konkurencyjnego serwisu muzycznego, takiego jak Spotify, lub takiego, jaki planuje uruchomić właściciel TikTok ByteDance jeszcze w tym roku.

Były pracownik Snap powiedział WSJ, że „dla aplikacji społecznościowo-medialnych, zawartość muzyczna jest w tym momencie koniecznością”.

Rywalizujący z nimi Facebook zawarł szeroko zakrojone umowy licencyjne z Sony/ATV i Warner Music Group na początku 2018 roku oraz Universal Music Group pod koniec 2017 roku.

Facebook ma teraz licencje muzyczne w 40 krajach, i rozpoczął współpracę z niektórymi z wiodących właścicieli praw do muzyki w Indiach w marcu, aby ich muzyka mogła być wykorzystywana w filmach, wiadomościach i historiach na platformie, jak również na należącej do Facebooka Instagram.
Firma rozszerzyła również swoją ofertę muzyczną dla użytkowników i artystów w październiku o Music on Facebook Stories i rozszerzoną Lip Sync Live.

źródłó: musicbusinessworldwide.com
tł. Beata Ejzenhart