PRZEMYSŁ MUZYCZNY, STREAMING

Właściciel TikTok chce rywalizować ze Spotify?

Właściciel TikTok ByteDance planuje uruchomienie płatnej usługi strumieniowego przesyłania muzyki, aby rywalizować z takimi firmami jak Spotify i Apple Music.

Platforma będzie skierowana przede wszystkim do użytkowników na rynkach wschodzących, na których wiodące usługi strumieniowe nie zostały jeszcze skalowane i mogą zostać uruchomione już jesienią 2019 roku „na wielu terytoriach”, zgodnie z raportem w Bloombergu.

Raport Bloomberga stwierdza również, że ByteDance zawarł już kontrakty na platformę z dwiema największymi indyjskimi wytwórniami, T-Series i Times Music.

Nienazwana aplikacja będzie oferować muzykę na żądanie i teledysk i podobno została już zademonstrowana „wielu menedżerom muzycznym”.

Podczas gdy ByteDance zabezpieczył prawa z takich jak T-Series i Times Music, nie udało się jeszcze zamknąć transakcji z Universal Music, Warner Music i Sony Music.

Trzy główne grupy muzyczne już chcą więcej pieniędzy na muzykę graną na TikTok i jego chińskim odpowiedniku Douyin, z raportem w kwietniu stwierdzającym, że trzy firmy mogą potencjalnie wyciągnąć swoje katalogi z aplikacji, jeśli nie nastąpi postęp przed wygaśnięciem ich transakcji.

Według Bloomberga, powołując się na źródła, Universal , Warner i Sony Music „nie przyznają praw do [nowego] płatnego serwisu muzycznego bez sortowania praw również dla TikTok.

Od lutego 2019 roku, TikTok zabezpieczył ponad 1 miliard pobrań na całym świecie za pośrednictwem App Store i Google Play, w tym jego wersje lite i odmiany regionalne. Około 663 mln pobrań TikTok miało miejsce w samym 2018 roku.

ByteDance został założony przez inżyniera oprogramowania Zhang Yiming w 2012 roku i jest wyceniany na około 75 miliardów dolarów.

Jego aplikacja TikTok jest krótką, mobilną platformą do przesyłania strumieniowego wideo na żywo z siedzibą w Los Angeles, z biurami w Londynie, Tokio, Seulu, Szanghaju, Pekinie, Singapurze, Dżakarcie, Bombaju i Moskwie.

ByteDance nabył karaoke app Musical.ly w listopadzie 2017 roku za cenę przekraczającą 800 milionów dolarów.

źródło: musicbusinessworldwide.com
tł: Beata Ejzenhart