PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Piotr Kabaj opuszcza Warner Music Eastern Europe

Po ogłoszeniu nominacji Kingi Siennickiej na stanowisko Dyrektora Zarządzającego Warner Music Poland, Piotr Kabaj opuszcza Warner Music Group (WMG) po blisko 30-letniej karierze w branży muzycznej.

Kabaj był współzałożycielem Pomaton w 1990 roku, początkowo po to, by wydawać śpiewniki, a następnie rozgałęziać się na lokalne nagrania muzyczne. W 1993 roku firma stała się licencjobiorcą EMI, zanim stała się w większości własnością światowej firmy muzycznej. W 2013 roku została sprzedana WMG w ramach procesu dezinwestycji Parlophone Label Group po rozpadzie EMI. Kabaj został wówczas prezesem Warner Music Poland i Europy Wschodniej.

W 1991 roku Kabaj był współzałożycielem ZPAV, Polskiej Grupy Narodowej IFPI, w której od początku zasiadał jako członek zarządu i aktywnie tworzył nowy polski biznes muzyczny w czasach postkomunistycznych.

Przez cały okres pobytu w Pomaton i Warner Kabaj inwestował w lokalnych artystów – początkowo m.in. Jacka Kaczmarskiego, Maanam, Bajm, Dżem, T.Love i Republikę, a także w nowsze akty przełomowe, takie jak Natalia Przybysz, Maria Peszek, Mela Koteluk, Agnieszka Chylińaska i Sylwia Grzeszczak. Kabaj poprowadził również udane przejęcie przez WMG w 2015 roku Polskich Nagrań, z mocnym katalogiem polskiej muzyki pop, rockowej, klasycznej i jazzowej.

Alfonso Perez-Soto, EVP WMG dla Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki, mówi: „Piotr prowadził budowę wielkiego biznesu przez prawie 30 lat, a nasze podziękowania i szacunek idą z nim w kierunku nowych możliwości. Pomógł w budowaniu kariery tak wielu ludzi, w tym Kingi, i pozostawił po sobie bardzo silny zespół. Za to my i oni jesteśmy naprawdę wdzięczni”.

Piotr Kabaj mówi: „Po prawie 30 latach prowadzenia zmian na rynku muzycznym, nadszedł mój czas na nowe wyzwania, w tym doktorat o przemyśle muzycznym w erze cyfrowej. Dziękuję WMG za ostatnie sześć lat. Szczególne podziękowania dla wszystkich polskich artystów, z którymi miałem zaszczyt pracować; dzięki Waszej wspaniałej muzyce firma była jedną z najlepszych w Polsce”.

źródło: wmg.com
foto: Mikołaj Starzyński/Redakcja Forbes
tł. Beata Ejzenhart