PRAWO, PRZEMYSŁ MUZYCZNY

Create Music Group uruchamia darmową aplikację dla songwriterów w celu generowania umów – SPLITS (US)

Utworzona w Los Angeles firma dystrybucyjna i muzyczna Create Music Group uruchomiła bezpłatną aplikację mobilną, która ma na celu wyeliminowanie sporów dotyczących pisania piosenek między pisarzami, producentami i artystami. Aplikacja SPLITS umożliwia autorom piosenek generowanie podzielonej umowy – wydawcy muzyki używają dokumentu do określenia poszczególnych należności/tantiem dla twórców utworu.

Aby zawrzeć umowę SPLITS, pisarz musi po prostu otworzyć aplikację SPLITS i utworzyć nową umowę, dodać współpracowników i ustawić procent ich wkładu. SPLITS automatycznie wyśle ​​powiadomienie do współpracowników pisarza wraz z fragmentem utworu, jeśli współpracownicy zgadzają się z podanym przez twórcę podziałem procentowym klikają „zgódź się”. Jeśli nie, wprowadzają zmiany. Gdy wszystkie strony wyrażą zgodę na ustalony podział tantiem, umowa o podziale jest wysyłana wiadomością e-mail do wydawców każdego z poszczególnych twórców oraz do każdego współtwórcy.*

PRZEDSTAWIAMY ROZWIĄZANIE DLA KREATYWNEJ WSPÓLNOTY TWÓRCÓW DZIĘKI, KTÓREMU W ŁATWY, NIEKONFRONTACYJNY SPOSÓB, TWORZENIA UMÓW TWÓRCZEGO WKŁADU W CZASIE TWORZENIA, A WSZYSTKO ZA POMOCĄ KILKU KLIKNIĘĆ BEZPOŚREDNIO Z EKRANU, NA KTÓRYM SPĘDZAJĄ NAJWIĘCEJ CZASU NA CO DZIEŃ – ICH TELEFONÓW. 
~ ALEXANDRE WILLIAMS, CREATE MUSIC GROUP

Create mówi, że jego współzałożyciel Alexandre Williams wpadł na pomysł SPLITS i że testuje aplikację w App Store od początku tego roku. W styczniu Create zaprezentował aktualizację konsoli dystrybucyjnej, która pozwala jej artystom na natychmiastowy dostęp do dziennych danych o opłatach netto z YouTube, Apple Music/iTunes i Spotify. PittThaKid, producent, który współpracował z Jadenem Smithem, 2 Chainzem, Schoolboyem Q i innymi, powiedział: „Możliwość oferowana pisarzom przez SPLITS, aby zajmować się publikowaniem z dowolnego miejsca, w dowolnym momencie bezpośrednio z ich telefonów, to zmiana reguł gry. Wielki szacunek dla Create Music Group za stworzenie tak ważnej i innowacyjnej aplikacji”.

Alexandre Williams powiedział: „W ciągu trzech lat pracy z autorami piosenek i artystami musieliśmy poradzić sobie z tysiącami utworów, w których kredyty były niekompletne lub w których występowały spory, które ostatecznie doprowadzały do ​​zmniejszenia opłat dla wszystkich zaangażowanych.

„Wprowadzamy SPLITS do społeczności twórców jako łatwy i niekonfrontacyjny sposób, w jaki twórcy mogą zgodzić się na wkład w pisanie piosenek w czasie tworzenia, a wszystko to za pomocą kilku kliknięć bezpośrednio z ekranu, na którym spędzają najwięcej czasu na co dzień – ich telefonów.”

Producent hitów GooseTheGuru (Trippie Redd, Lil Skies, Chris Travis) dodał: „Człowieku, gdyby tylko pojawiło się coś takiego jak SPLITS, kiedy się pojawiłem, prawdopodobnie zdobyłbym dzięki temu narzędziu więcej kredytów, ze znacznie większej ilości nagrań w moim arsenał. Jest to potężne narzędzie dla autorów piosenek, producentów i artystów, którzy zajmują się pisaniem piosenek w studio i chcą unikająć późniejszych bólów głowy.
Inni odnoszący sukcesy pisarze używający Splits to C4, Young Chop, Chase the Money, C Note, Sonny Digital, Chop Squad DJ i Roccstar.

Nie wiadomo, czy aplikacja będzie dostępna w Polsce.

źródło: musicbusinessworldwide.com
tł. Beata Ejzenhart
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
* Bardzo podobnie wygląda rejestracja on-line w ZAiKS, z ta różnicą, że aby utwór on-line zarejestrować, wszysycy twórcy muszą mieć zarejestrowany wcześniej minimum jeden utwór w ZAiKS drogą tradycyjną (tekst plus fortepianówka) i złożyć deklarację dot. zgłaszania utworów on-line. Kolejną znaczną różnicą jest fakt, że ZAiKS nie wysyła tych informacji nidzie dalej (wydawcy, serwisy, etc.)